منتشر شده در تاریخ:

امنیت دیجیتال - قسمت دوم

1024 کلمه6 دقیقه
Writers
 • avatar
  Name
  امید حق‌بین
  Twitter and Github
  @omidhq

تا جایی که امکان دارد ریسک نکنید! هیچ چیز را به شانس، اقبال، یا قسمت نسپارید. به طالبانی که مثل موریانه در سطح شهر ریخته‌اند هیچ اعتباری نیست.

آن‌ها را دست کم نگیرید ⚠️

عموم مردم طالبان را افرادی بی‌سواد و فاقد مهارت‌های دنیای مدرن تصور می‌کنند. تصوری که از روی چهره‌های پرچرک و سبک زندگی غیربهداشتی طالبان شکل گرفته نه از روی برخورد مستقیم با آن‌ها. بخاطر داشته باشید مهم‌ترین چیزی که افراد طالبان فاقد آن هستند قوه‌ی تحلیل و تصمیم‌گیری است. از آنجایی که آن‌ها شستشوی مغزی داده شده‌اند، چیزهایی را به یاد می‌آورند که به آنها گفته/آموزش داده شده است. این یعنی این‌که می‌شود به آن‌ها تعامل با دنیای مدرن را نیز آموزش داد. برخلاف تصور خیلی‌ها، افراد طالبان سال‌هاست که تجربه کافی در گشتن لوازم و دستگاه‌های دیجیتالی مثل تلفن موبایل را دارند. پیش از اشغال کلان‌شهرها، شورشیان طالب سال‌ها در مناطق تحت کنترل خود یا در مسیر راه بین شهرها از این روش برای یافتن و اختطاف کردن کارمندان دولت، نیروهای امنیتی، و افراد فعال شناخته شده‌ی جامعه استفاده می‌کردند.

تا جای ممکن سبک بگردید 😶‍🌫️

به دقت موبایل و کامپیوتر خود را از هر محتوایی که ممکن است امنیت شما را ذره‌ای به خطر بی‌اندازد خالی کنید. محتوای کم اهمیت‌تر را پاک کنید. اسناد، عکس‌ها و هر محتوای دیگری که مهم و حیاتی‌اند (نمی‌توانید آن‌ها را پاک کنید) را به خارج از تلفن خود منتقل کنید.

مهم 👈 اگر قصد مهاجرت دارید، هر سند مکتوب و یا تصویری که می‌تواند به کیس پناهندگی شما کمک کند را پیش خود نگاه دارید. اما شاید بپرسید کجا؟ 👇

۱. استفاده از فضای ابری ☁️

توصیه اول من استفاده از فضای ابری است. از این فضاها می‌توانید خصوصا برای اسناد کم حجم‌تر مثل قراردادهای کاری، متن‌های پژوهشی، اسناد مالی، عکس‌های مهم، لیست مخاطبین، کپی پاسپورت و تذکره، و غیره استفاده کنید. کمپنی‌های زیر تعدادی از نام‌های معتبر در زمینه فضای ابری‌اند. هر کدام از آن‌ها مقدار مشخصی فضای رایگان در اختیار شما قرار می‌دهند. اگر در توان دارید می‌توانید در مقابل مبلغی قابل قبول این فضای رایگان را چندین برابر افزایش دهید.

 • گوگل درایو: 15GB رایگان
 • دراپ باکس: 2GB رایگان
 • مایکروسافت وان درایو: 5 گیگابایت رایگان
 • آی‌کلاود: 5 گیگابایت رایگان (متعلق به شرکت اپل و مفید برای دارندگان آیفون)
 • آمازون درایو: 5 گیگابایت رایگان

اگر علاقه‌مند هستید، می‌توانید شرایط کمپنی‌های دیگری مثل pCloud، Sync.com، Icedrive و MEGA را نیز بخوانید.

مهم: ⚠️ به یاد داشته باشید که بعد از آپلود کردن اسناد و مدارک‌تان به هر کدام از این فضاهای ابری، از آن فضا خارج شده، یوزرنیم و پسورد آن‌را حتما در جایی امن یادداشت کرده و به خاطر بسپارید. سپس اپلیکیشن مربوطه را از موبایل‌تان پاک کنید. در اخیر مطمئن شوید که آن اسناد دیگر در موبایل‌تان قابل رویت (Sync) نیست.

۲. استفاده از هارد دیسک 💾

یکی از روش‌های سنتی و موثر استفاده از هارد دیسک شخصی (اگر اسنادتان مثل ویدیو و عکس حجم بالایی دارند) یا (اگر اسناد‌تان حجم زیاد ندارد) فلش درایو است. می‌توانید هارد دیسک یا فلش درایو را از بازار تهیه کرده و سپس محتوای مهم موبایل‌تان را به آن‌ها منتقل کنید. البته یادتان باشد که برای منتقل کردن محتوای موبایل به هر کدام از این‌ها معمولا نیاز به کامپیوتر دارید. بعد از انتقال، محتوا را از موبایل‌تان پاک کنید و سپس هارد دیسک یا فلش درایو را در جایی امن در خانه پنهان نمایید.

یک راه جایگزین هم این است که اگر در خانه لپ‌تاپ دارید، می‌توانید از فضای آن به جای هارد دیسک استفاده کنید. مگر به یاد داشته باشید که کامپیوتر را در جایی امن پنهان کنید. اگر به صورت روزانه از کامپیوتر استفاده می‌کنید، توصیه می‌کنم از این روش استفاده نکنید زیرا با وضعیت برق و اینترنت کابل، احتمال خراب شدن کامپیوتر همیشه وجود دارد. اگر چاره دیگری جزء استفاده از کامپیوتر ندارید، در این صورت مطمئن شوید که فولدر اسناد مهم‌تان را پنهان کرده‌اید.

اگر اسنادی که به هارد یا فلش درایو منتقل می‌کنید به شدت مهم‌اند و داشتن آن‌ها می‌تواند خطر جانی در پی داشته باشد، لطفا از نرم‌افزارهای رمزگزاری (Encryption) استفاده کنید.

۳. معتمدی در خارج از کشور 🌏

اگر هیچ کدام از دو روش بالا موثر نیست یا اگر می‌خواهید مطمئن باشید که کپی از اسناد مهم‌تان دارید، می‌توانید آن‌ها را به دوستان یا اقوام‌تان در خارج از کشور بفرستید. برای این کار می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید:

 • از طریق ایمیل: اسناد‌تان را ایمیل کرده و سپس (اگر فکر می‌کنید به ریسک آن نمی‌ارزد) ایمیل فرستاده شده را پاک کنید. یادتان باشد که متاسفانه ایمیل‌ها محدودیت فضا دارند. مثلا از طریق جی‌میل و یاهو فقط می‌توانید ۲۵ مگابایت فایل بفرستید.

 • از طریق فضاهای ابری: بعد از آپلود کردن اسناد مهم خود به یکی از فضاهای ابری، می‌توانید آن‌ها را با دوست معتمد خود نیز شریک کنید. این روش برای اسناد حجیم‌تر توصیه می‌شود و زمانی مفید است که می‌خواهید مطمئن شوید کپی اسناد مهم‌تان را در جایی دارید. یا اینکه فایل‌های مهم‌تان حجیم‌تر از فضای محدود رایگان ارائه شده توسط کمپنی‌هاست.

نکته اخیر این‌که پیش از نوشتن این یادداشت با چند متخصص امنیت اینترنتی صحبت کردم. همه متفق‌القول بر این باور بودند که سبک گشتن و سبک نگاه کردن تلفن/کامپیوتر یکی از موثرترین راه‌های بالا بردن امنیت دیجیتالی است. بنابراین با در نظر گرفتن نکات و روش‌های بالا، می‌توانید فایل‌ها و اسناد مهم‌تان را به جایی دور از دسترس ماموران رژیم منتقل کرده و حفظ کنید!